REGULAMIN ŚCIANKI WSPINACZKOWEJ AKADEMICKIEGO KLUBU GÓRSKIEGO w ŁODZI
UWAGA: Wspinanie jest niebezpieczne i grozi wypadkiem lub śmiercią nawet przy przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Przystępując do zajęć na ścianie wspinający winien przyjąć tę informację do wiadomości, a nadto zapoznać się z poniższym regulaminem.
- Do korzystania ze ścianki wspinaczkowej uprawnieni są członkowie Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi, a także osoby niezrzeszone, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa, w tym także wskazanych w niniejszym regulaminie.
- Do korzystania ze ścianki wspinaczkowej dopuszczone są wyłącznie osoby nieposiadające przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania wspinaczki, co poświadczają podpisując stosowne oświadczenie.
-
Każda osoba korzystająca ze ścianki ma obowiązek:
- przestrzegać zasad bezpieczeństwa,
- posiadać co najmniej wstępne przeszkolenia w zakresie korzystania ze ścianki boulderowej,
- wpisać się na listę,
- wnieść opłatę za korzystanie ze ścianki.
- Osoba wspinająca się ma obowiązek używania magnezji.
- Osoba wspinająca winna przede wszystkim przywiązywać uwagę do zachowania bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających na sali, w tym unikać upadku na innych wspinających się, a także unikać zbliżania się do miejsc zagrożonych upadkiem innych wspinających się.
- Obowiązuję absolutny zakaz wspinania się w biżuterii, zwłaszcza we wszelkiego rodzaju pierścionkach, obrączkach, sygnetach, itp.
- Wspinaczka z lina, tj. prowadzenie lub wspinaczka na wędkę, jest dopuszczalna jedynie w przypadku kursantów szkolonych przez instruktora, lub w przypadku, gdy zarówno wspinający jak i asekurant posiadają ukończony co najmniej kurs wspinaczki na sztucznych ścianach i legitymują się zaświadczeniem potwierdzającym ukończenie takiego kursu poświadczonym przez instruktora.
-
W przypadku wspinaczki z lina:
- linę do uprzęży wiążemy wyłącznie za pomocą ósemki,
- osoba asekurująca musi używać przyrządu asekuracyjnego w postaci płytki, kubka lub Gri-Gri; zabroniona jest asekuracja przez ciało, z półwyblinki, oraz przy pomocy ósemki asekuracyjnej,
- przed rozpoczęciem wspinania asekurujący i asekurowany mają obowiązek wzajemnego skontrolowania prawidłowości przywiązania się do liny i wpięcia przyrządu,
- sprzęt używany do wspinaczki powinien posiadać stosowny atest, uzasadniający użycie go w tym celu, a także być w odpowiednim stanie technicznym, za który (z wyłączeniem ubezpieczenia dróg) odpowiadają wspinający się,
- w trakcie wspinaczki z dolną asekuracją należy bezwzględnie wpinać się we wszystkie punkty przelotowe na drodze.
- Z uwagi na możliwość uderzenia urwanym chwytem lub zderzenia z odpadającym wspinaczem zalecana jest szczególna ostrożność osób wspinających się i widzów podczas przebywania w strefie ściany. Strefa ściany to obszar wyznaczony przez obrys materacy. Z powyższego wynika zakaz siadania, leżenia lub stania w obrębie materacy.
- Wszelkie zauważone uszkodzenia i wady techniczne wyposażenia ściany (w tym również materacy) należy bezzwłocznie zgłosić dyżurnemu.
- Kursanci mogą się wspinać z lina jedynie pod opieką instruktorów.
- Młodzież poniżej 15 lat może się wspinać tylko pod kontrola pełnoletnich opiekunów. Osoby w wieku 15-18 lat korzystać mogą ze ścianki samodzielnie pod warunkiem przedstawienia zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
- Zmiany chwytów na istniejących drogach dokonywać mogą wyłącznie dyżurni oraz osoby wyznaczone przez zarząd AKG.
- Zmiana obuwia jest obowiązkowa przed wejściem na salę.
- Wszelkie polecenia dyżurnego dotyczące korzystania z obiektu muszą być bezwzględnie respektowane.
- Na terenie ścianki obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i spożywania alkoholu. Zabronione jest również korzystanie ze ścianki przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Wejście na ściankę z psem dozwolone jest wyłącznie w czasie od otwarcia ścianki do godz. 14.00. Właściciel zobowiązany jest do takiej opieki nad psem by jego obecność i zachowanie nie powodowały zagrożenia dla innych użytkowników obiektu.
- Wszelkie inne formy aktywności w tym w szczególności: treningi nie-wspinaczkowe, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia i szkolenia dla grup zorganizowanych, imprezy okolicznośclowe, zebrania, prelekcje odbywać mogą się wyłącznie za zgodą i w uzgodnieniu z Zarządem Akademickiego Klubu Górskiego.